//
Следи нѐ
To Top

Џејмс Есквит е најмладата личност која ги посетила сите држави во светот

Младиот Британец Џејмс Есквит до својата 24-та година од животот ги посетил сите 196 држави во светот, благодарејќи на што и влезе во Гинисовата книга на рекорди како најмладата личност на која и успеал тој потфат.

Есквит, роден во Сасекс, но најголемиот дел од животот бил во Лондон, од мал штедел пари, работејќи „ситни рбаоти“ каде и да можел. Кога имал 12 години им ги миел возилата на соседите, а за роденден и Божик барал пари наместо подароци.

реклама

До 18-та година Есквит заштедил „пристојна сума“, по што паузирал со школувањето една година и отпатувал со пријателите во југоисточна Азија.

Она што почнало како тримесечно патување, се претворило во тура по целиот свет, која траела пет години, меѓу кои Есквит ги посетил и од војна зафатените Авганистан и Сомалија.

– Она што отсекогаш сум сакал да направам по посетата на секоја од тие држави е да го отворам светот на патувањата за уште повеќе и за речиси беа трошоци. Така се роди идејата за апликацијата Holiday Swap, наведе 28-годишниот Есквит во изјавта за Танјуг.

Целта на апликацијата е да се охраброт луѓето повеќе да истражуваат и да им се овозможи размена во поглед на сместувањето, а сето тоа со голем удел на општествена и медиумска поддршка.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 16, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 16, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 16, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: