fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Венко Филипче нов министер за здравство

Вести

Венко Филипче нов министер за здравство

Неврохирургот Венко Филипче, кој во моментот е советник за здравство во кабинетот на премиерот Зоран Заев, ќе биде новиот министер за здравство, потврдуваат за МИА извори од Владата.

Со тоа, по двомесечна пауза, ќе се пополни изпразнетото место по повлекувањето на Арбен Таравари од Алијансата на Албанците. Таравари ја напушти функцијата поради учество на локалните избори, на кои беше избран градоначалник на Гостивар.

Се очекува Владата да го достави предлогот до Собранието заедно со предлозите за останатите испразнети места за министер без ресор и заменик-министер за образование и наука.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.