//
Следи нѐ
To Top

Науката откри кој ја влече санката на Дедо Мраз

Со оглед на тоа дека главниот ирвас се вика Рудолф, многумина претпоставуваат дека санките на Дедо Мраз, главното средство за дистрибуција на подароците, ги влечат машки ирваси.

Но, тоа не е точно, вели соологот Ендру хебда од музејот Нова Шкотска во Халифакс.

реклама

И мажјаците и женките ирваси имаат рогови и тие се единствен вид елени со таа карактеристика.

Мажјаците во текот на сезоната на парење со своите рогови ја удираат женката и потоа, во текот на есента им отпаѓаат.

– Женките пак, ги задржуваат роговите се до породувањето, што се случува на пролет. Значи, единствени ирваси кои во време на новогодишните и божикните празници имаат рогови – се женките, појасни Хебда.

Откако тоа важно прашање беше разјаснето, сега преостанува само науката да појасни како ирвасите летаат.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 18, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 18, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 18, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: