//
Следи нѐ
To Top

Најголема пирамида на светот се наоѓа во јужно Мексико

Најголемата пирамида на светот не е Кеопсовата, туку Големата пирамида во градот Чолула во јужно Мексико, позата и како „планината направена од човек“.

Основата на ова древно ацтечко здание е дури четирипати поголема од онаа на Пирамидата во Гиза, а волуменот двојно поголем. Нејзината должина изнесува 450 метри, а таа е висока 66 метри.

реклама

Не е познато кој го изградил овој храм, но се проценува дека тоа се случило пред 2.300 години.

Древниот град е напуштен во 7-от или 8-от век. Шпанскиот освојувач Ернандо Кортез во 1519 година го зазел местото, но не ја забележал пирамидата, бидејќи материјалот од кој била изѕидана и мексиканската клима придонесле таа да биде обрасната со бујна вегетација.

На врвот на пирамидата пред 500 години е изградена и црква. Древното здание останало скриено за новата цивилизација се до 1910.

Истражувањата потоа открија дека во тоа место има вкупно шест пирамиди, изградени една врз друга, како и 400 гробови.

Денес пирамидата претставува најголем споменик што кога било е изграден од човекот и е многу популарна меѓу туристите.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 20, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 20, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 20, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: