//
Следи нѐ
To Top

Во познатиот православен манастир Сумела откриена тајна капела

Речиси две години трае реконструкцијата на еден од најважните и најстари православни манастири Сумела во Турција, при што во северниот дел на објектот е пронајден таен тунел кој води до мала капела.

Весникот „Хуриет“ јави дека капелата е насликана со фрески чија тема се рајот и пеколот, животот и смртта. Иако не е во добра состојба, се очекува за јавноста да биде отворена следното лето.

реклама

Според локалните власти за култура во турскиот град Трабзон, реставрацијата се изведува во тешки услови. Сепак, посетителите на манастирот по неколку години конечно ќе имаат можност да го посетат секој негов агол откако специјалните тимови ќе ги отстранат и обезбедат опасните карпи кои водат до новооткриената капела.

Сумела е грчки православен манастир посветен на Богородица и се наоѓа на планината Мела во провинцијата Трабзон во Турција. Тој претстaвува едно од најважните православни светилишта во светот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 22, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 22, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 22, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: