//
Следи нѐ
To Top

Робот „даде отказ“ во фабрика, па стана ди-џеј (ВИДЕО)

Вештачката интелигенција веќе може и да бира со што ќе се занимава во животот.

Имено, клубот „Карлови Лазне Мјузик Клаб“ во Прага „вработи“ робот, кој претходно „дал отказ“ во автомобилската индустрија, за да стане ди-џеј.

реклама

– Луѓето се возбудени, затоа што никогаш не виделе нешто слично во Европа, а ни во светот, претпоставувам, изјави менаџерот на клубот, Адам Липсански.

Роботот со две големи раце-клешти, е целосно рамноправен со своите човечки колеги, а и работи на смени. Има посебен софтвер кој му помага во изборот на песни, при што многу ретко има поплаки.

Понекогаш, машината знае и да „се опушти“ и да заигра, ако му се погоди ритмот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Видео

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: