//
Следи нѐ
To Top

Британците годишно разменуваат 10.000 СМС-пораки во истата куќа

Британец просечно испраќа околу 10.000 СМС-пораки годишно на членовите на неговото семејство оддалечени една или две соба, поради мрзеливост или избегнување на конфликт, покажа истражувањето објавено вчера.

„Можеш ли да го исклучиш телевизорот?”, „Што има за вечера?” или „Доаѓаш ли во кревет?”, се некои од најчестите пораки, покажа интернет анкетата спроведена во декември на две илјади британски семејства преку фирмата „Broadbandchoices“.

реклама

Најодговорни за таквите пораки се мајките кои секојдневно испраќаат барања како „исклучи го светлото” или наредба да „легнат на спиење”, велат од компанијата.

За 16 проценти од испитаниците испраќањето пораки е единствениот начин да ги послушаат децата, а ако почнат да зборуваат лице во лице, тоа ќе заврши со расправија. Еден од четворица испитаници сметаат дека комуникацијата со пораките е „забавна”.

-Мобилните телефони денес се дел од нас, па затоа не е за изненадување да гледате луѓе кои испраќаат пораки во истата куќа, вели Викс Лејтон, стручно лице за потрошувачки прашања во „Broadbandchoices“. Таа ја објаснува оваа појава со „мрзеливост” или потреба да „зборува за чувствителни теми”.

Меѓу трите најчести такви пораки се романтичните: „Те сакам”, прагматичните „Ручек е готов” и типично британски „Дали сакаш да ми донесеш чај?”.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 23, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 23, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 23, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: