Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Ветер од 80 километри на час во Штип и Тополчани

Вести

Ветер од 80 километри на час во Штип и Тополчани

Во Македонија утринава е претежно облачно со локален дожд во западните делови и дува умерен на места засилен ветер од јужен и југоисточен правец. Во Штип и во Тополчани ветерот достигнува брзина од 80 километри на час. 

До седум часот наврнале два литра на метар квадратен дожд во Лазарополе и еден литар на метар квадратен во Маврово и Тетово.

Температурите утринава се над нулата во сите градови низ државата.

Под влијание на влажен бран денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. До крајот на денот врнежите ќе се прошират во поголем дел од земјата, а поинтензивни ќе бидат во западните подрачја, каде локално ќе наврнат околу 20 л/м2. Ќе дува умерен до засилен јужен и југоисточен ветер. Максималната температура ќе се движи од 6 до 12 степени.

Во Скопје слично време со максимална температура до 9 степени.

Според УХРМ, утре ќе има слаб локален дожд, а на планините и на некои повисоки места во западните делови ќе има слаб снег. Во деновите од викендот ќе биде стабилно и суво. Во сабота ќе дува умерен северен ветер, а во недела и понеделник по одделни котлини ќе има услови за магла. Во текот на новогодишната ноќ времето ќе биде стабилно со температура во интервал од -4 до 3 степени.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.