//
Следи нѐ
To Top

Три милиони луѓе ќе присуствуваат на дочекот на Нова година на Копакобана

Градските власти на Рио де жанеиро соопштија дека за дочекот на Нова година очекуваат рекордни три милиони луѓе на познатата плажа Копакобана.

Претходните години на спектаклот присуствуваа до два милиони луѓе и тоа облечени во бело, како што и налага традицијата.

реклама

– Сакаме да се претставиме во најдобро можно светло…Мислиме дека ќе присуствуваат околу три милиони луѓе, изјави претставникот на градските власти Марело Алвес.

На плажата Копакабана ќе бидат распоредени повеќе од 1.000 полицајци.

На плажата, огнометот ќе трае 17 минути, за кој се предвидени околу 25 тони пиротехнички средства. Во самиот град ќе бидат поставени девет бини, на кои ќе настапат голем број пејачи и танчери.Приходите се очекуваат на околу 500 милиони евра.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 28, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 28, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 28, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: