//
Следи нѐ
To Top

Ултравиолетова – боја за 2018 година

Американскиот институт кој се занимава со проучување бои Пантон (Pantone) ја прогласи интензивната нијанса на виолетова за боја која ќе не следи во 2018 година.

„Ултра Виолетова“ или „Pantone 18-3838“ е нијанса која оди кон постудениот спектар од виолетовата боја. Тоа е раскошна и провокативна боја, која асоцира на аристократија, богатство, но и на непрегледната вселена и спиритуалност.

реклама

Секоја година во декември, врз основа на проучувањата на дотогашните трендови, Институтот Пантон ја објавува бојата за следната година. Група експерти истражувала различни сфери на животот, од поп култура, мода, дизајн на производи, техника…и ја воочи појавата на нов тренд. Ултравиолетивата почнаа да ја користат бројни иновативни технолошки компании, се појави на саемот на автомобили во женева, па дури и на филтрираните фотографии на Инстаграм.

Претходно, во текот на 2017 година, Пантон креираше нова нијанса на виолетова боја, во чест на поп иконата Принс, која е многу слична на нијансата која е прогласена за боја на 2018 година.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 29, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 29, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 29, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: