fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Мапа на која е прикажано во која земја колку се пие алкохол

Занимливости

Мапа на која е прикажано во која земја колку се пие алкохол

Светската здравствена организација спроведе истражување за тоа во која земја најмногу се пие алкохол.

Резултатите од истражувањето покажаа дека во Белорусија најмногу се пие алкохол, односо дека во просек еден жител годишно пие по 17 литри алкохол.

Веднаш по Белорусија, на листата се нејзините соседи, жителите од Источна, но и од Цетрална Европа.

Што се однесува на Балканот, најмногу алкохол, 12,5 литри годишно, пијат Србите, а веднаш по нив се Хрватите.

Најмалку алкохол пијат Турците, односно во просек по два ипол литри.

Во Кина просекот е пет до 7,4 литри по човек годишно, во САД меѓу 7,5 и 9,9, а во Индија од 2,5 до 4,9 литри.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.