//
Следи нѐ
To Top

Мапа на која е прикажано во која земја колку се пие алкохол

Светската здравствена организација спроведе истражување за тоа во која земја најмногу се пие алкохол.

Резултатите од истражувањето покажаа дека во Белорусија најмногу се пие алкохол, односо дека во просек еден жител годишно пие по 17 литри алкохол.

реклама

Веднаш по Белорусија, на листата се нејзините соседи, жителите од Источна, но и од Цетрална Европа.

Што се однесува на Балканот, најмногу алкохол, 12,5 литри годишно, пијат Србите, а веднаш по нив се Хрватите.

Најмалку алкохол пијат Турците, односно во просек по два ипол литри.

Во Кина просекот е пет до 7,4 литри по човек годишно, во САД меѓу 7,5 и 9,9, а во Индија од 2,5 до 4,9 литри.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 30, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 30, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 30, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: