//
Следи нѐ
To Top

„Проѕирен автопат“ во Кина (ВИДЕО)

Обиколница на автопат близу кинескиот град Џинан доби делница од еден километар изработена од т.н. „проѕирен бетон“, под кој се поставени соларни панели.

Панелите зафаќаат 5.875 квадратни метри и можат да произведуваат милион киловат часови електрична енергија годишно, што е доволно за потребите на 800 домаќинства.

реклама

Електричната енергија од панелите ќе биде користена за осветлување на автопатот, тунелите, како и за напојување на камерите и наплатните пунктови.

Засега, таа делница е во фаза на тестирање.

Планирано е во иднина ваквите „соларни автопати“ да послужат и при полнење на електромобилите во движење, но и за интернет конекција.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Creative

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: