//
Следи нѐ
To Top

Дел од авионот каде најмалку се чувствуваат турбуленциите

Турбуленциите секако не се пријатни, особено кај оние лица кои имаат фобија од летање или имаат чувствителен желудник, но во секој дел од авионот не се чувствуваат подеднакво. 

– Во суштина, најмалку се чувствуваат во средината на авионот, посочува професорот Андреас Строхмајер од Универзитетот во Штутгарт.

реклама

Тој вели дека авионот најмалку се тресе на местото каде крилјата се спојуваат со трупот.

Исто така, патниците што седат во средината на авионот најмалку ја чувствуваат и промената на насоката на леталото.

Спротивно од тоа, турбуленциите најмногу се чувствуваат во задниот дел на авионот

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 3, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 3, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 3, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: