fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Колку трае породилното боледување во светот

Занимливости

Колку трае породилното боледување во светот

Најкусо породилно боледување во светот има во САД и тоа трае само два месеци.

Од друга страна, Естонија нуди и повеќе од 1,5 година платено отсуство со што е земја со најголеми бенефиции за бремените жени.

Други земји нудат по една година: Бугарија, Унгарија, Јапонија, Литванија, Австрија, Чешка, Летонија, Норвешка, Словачка…

Во 19 од 41 земји платеното отсуство се однесува на родилките, а во 31 земја и татковците имаат право на отсуство. Сепак, нивното право е поскромно, односно, во просек, две недели.

Исклучок се Јапонија со 30 недели и Кореја со 16 недели. Португалија, Луксембург и Норвешка на новите татковци им даваат околу два месеци платено отсуство.

На Кипар, Израел, Турција, Ирска, Швајцарија и Нов Зеланд платеното отсуство се однесува на раѓањето и грижата за детето, но татковците немаат право на такво отсуство.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.