//
Следи нѐ
To Top

Колку трае породилното боледување во светот

Најкусо породилно боледување во светот има во САД и тоа трае само два месеци.

Од друга страна, Естонија нуди и повеќе од 1,5 година платено отсуство со што е земја со најголеми бенефиции за бремените жени.

реклама

Други земји нудат по една година: Бугарија, Унгарија, Јапонија, Литванија, Австрија, Чешка, Летонија, Норвешка, Словачка…

Во 19 од 41 земји платеното отсуство се однесува на родилките, а во 31 земја и татковците имаат право на отсуство. Сепак, нивното право е поскромно, односно, во просек, две недели.

Исклучок се Јапонија со 30 недели и Кореја со 16 недели. Португалија, Луксембург и Норвешка на новите татковци им даваат околу два месеци платено отсуство.

На Кипар, Израел, Турција, Ирска, Швајцарија и Нов Зеланд платеното отсуство се однесува на раѓањето и грижата за детето, но татковците немаат право на такво отсуство.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 3, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 3, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 3, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: