Следи нѐ
To Top

НОВО СВЕТСКО ЧУДО ВО КИНА: Мост долг 55 километри (ВИДЕО)

Изградбата на најдолгиот мост на светот се одвива според планот и таа е при крај, откако беше инсталиран и тестиран системот за осветлување, соопштија кинеските власти.

Беше потребна шестгодишна подготовка и осум години за самата изградба на 55 километри долгиот мост што ќе ги поврзува Хонг Конг, Чухаи и Макао.

реклама

Tрасата се состои од главниот мост долг 22,9 километри, тунел од 6,7 километри и вештачки остров – најзначајниот дел од целокупната конструкција.

– Наредниот месец, инженерите ќе ја проверуваат координацијата на системите и опремата на мостот, изјави Џанг Ѓинвен, одговорен за проектот.

Мостот ќе го намали времето на патување меѓу Хонг Конг и Макао, од три часа на само 30 минути.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

 • Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

  Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера на 65 години. Претходно, тој и соопшти на јавноста дека ракот што веќе еднаш...

  Информативна Редакцијајануари 4, 2018
 • Чернобил повторно произведува струја

  Украинските власти одлучија на најдобар можен начин да ја искористат загадената зона околу Чернобил и на местото каде што се случи...

  Информативна Редакцијајануари 4, 2018
 • Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

  Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и...

  Информативна Редакцијајануари 4, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.