//
Следи нѐ
To Top

Професии коишто лошо влијаат на нашето здравје

Некои професии го уништуваат физичкото или психичкото здравје, а дури 26 отсто работно активните во стресните занимања бараат помош од лекар, покажува истражување на Универзитетот на Јужна Калифорнија.

На прво место во таа смисла, се респираторните болести. Тие најчесто се јавуваат кај градежниците, а пак, најчесто заболување е азбестозата – прогресивна болест што настанува по вдишување азбестна прашина или азбестни влакана, се посочува во студијата.

реклама

Артритис на стапалата, којшто е резултат од предолго стоење, најмногу ги погодува воспитувачите и професорите, додека пак, пореметување на спиењето предизвикува работата во смени.

Промените во ритамот на спиење натаму повлекува и недостиг на енергија, зачестени главоболки, отежната концентрација и променливо расположение. Вака влошена психофизичка состојба може да резултира со расеаност, па и несреќи на работното место.

Депресијата е речиси неизбежен исход за оние кои работат прекувремено, подолго од 11 часа. Кај нив ризикот од напад на депресија, е двојно поголем.

На депресија се подложни и лицата што заработуваат грижејќи се за други луѓе, како што се куќните негуватели. Речиси 11 отсто нив имале потешка форма на депресија поради немоќта да му се помогне на болното лице.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 4, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 4, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 4, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: