Следи нѐ
To Top

Нова новогодишна цел на Марк Цукерберг

За Новата 2018 година, директорот на Фејсбук, Марк Цукерберг најави позасилена заштита на корисниците од вербални напади и ширење омраза.

– Нема да ги спречиме сите грешки и злоставување, но сега правиме премногу грешки во спроведување на нашите правила и спречувањето злоупотреба на нашата програма, изјави Цукерберг.

реклама

Откога во 2009 година почна да си поставува новогодишни цели, Цукерберг ја посети секоја американска сојузна држава поединечно, претрча 590 километри и го поднаучи мандаринскиот јазик.

Фејсбук лани беше на удар на критиката поради „неуспехот да ги спречи руските разузнавачи во искористувањето на платформата“ во однос на наводното мешање во американските претседателски избори во 2016 година.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Интернет

 • Поради грешка во ВатсАп хакерите ги гледаат вашите четови

  По безбедносни проверки откриена е грешка во ВатсАп (WhatsApp), поради која хакерите можат да се инфилтрираат во секој приватен групен чет...

  Информативна Редакцијајануари 5, 2018
 • Најпопуларната лозинка во 2017 година

  Корисник на интернет, како поединец, никогаш не е доволно сигурен на интернет, па затоа, од клучно значење е неговите лозинки, да...

  Информативна Редакцијајануари 5, 2018
 • „Исчезна“ Џулијан Асанж

  Твитер налогот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж синоќа исчезна, а корисниците на социјалната мрежа се збунети и се прашуваат што...

  Информативна Редакцијајануари 5, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.