//
Следи нѐ
To Top

Ниту премногу чисто не е добро за здравјето

Одржувањето хигиена е добра особина, но не треба се да биде стерилно околу нас, па дури ни во нашиот дом, предупредуваат германските експерти.

Тие наведуваат дека некои бактерии не му штетат на здравјето, туку напротив, помагаат при изградба на телесните одбранбени механизми.

реклама

Поради тоа, средствата за дезинфекција треба да се користат само кога е тоа повеќе од потребно, тврди германскиот Центар за советување на потрошувачи. Тие наведуваат дека дезинфекција се препорачува најчесто кога некој во домот е болен па е потребно да се заштитат останатите.

Експертите наведуваат дека со средства против штетни бактерии треба редовно да се чистат фрижидерите и кваките на вратите.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 9, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 9, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 9, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: