//
Следи нѐ
To Top

Седумте руски чуда

Неколку руски телевизиски и радио организирале гласање за „чудата во Русија“ преку интернет и со СМС, на кое можел да учествува секој жител на Русија.

Следува нивниот избор:

реклама

Бајкалското Езеро

Бајкал се наоѓа во источниот дел на Сибир и се смета за најдлабоко езеро, но и најголем резервоар на свежа вода во светот. Длабоко е 1.500 метри, а бојата на водата и покрај неговата длабочина е многу бистра и сина.

Долината на гејзерите

Долината се наоѓа на Камчатка, а интересна е поради стотина активни и атрактивни гејзери. Беше рангирана на листата на светското наследство на УНЕСКО.

Споменикот на татковината

Овој голем споменик бил изграден во 50-те години на минатиот век во Волгоград во чест на сите војници кои го изгубиле животот во Втората светска војна. Споменикот е вклучен во Гинисовата книга на рекорди и дури двапати е повисок од Статутата на слободата во Њујорк.

Петерхоф

Ова место е изградено по наредба на Петар Велики на почетокот на 17-от век и се наоѓа во непосредна близина на Санкт Петербург. Поради изобилството на зеленило, вода, злато и прекрасна архитектура се смета за топ атракција во туристичките понуди на Русија.

Катедралата на Василиј Блажениот 

Катедралата се наоѓа на Црвениот плоштад, а е препознатлива по своите куполи и бои. Изградена е во периодот меѓу 1555 и 1561 година во чест на победата на царот Иван Грозни над Монголците.

Столбовите на Комската Република

Никој не е сигурен во тоа кога точно настанале, но научниците се согласуваат со едно – дека само природата може да направи нешто такво. Се проценува дека настанале пред 200 милиони години, а нивната висина е 42 метри.

Елбрус

Елбрус е највисоката точка на Русија, а според некои и највисокиот врв на Европа. Преполн е со туристи и љубители на скијањето и зимските спортови. Неговата висина е 5.600 метри.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 9, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 9, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 9, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: