//
Следи нѐ
To Top

Јастогот не смее да страда пред подготовката

Швајцарија денеска ја забрани вообичаената кулинарска пракса односно ставањето на жив јастог во зовриена вода, во рамка на измената на правилата за заштита на животната средина. 

– Живите ракови, вклучително и јастогот, од сега мора прво да бидат онесвестени, пред да бидат убиени, се наведува во новиот правилник, што ќе стапи на сила во март.

реклама

Правилата, исто така имаат за цел да ги откријат незаконските фарми за кучиња, да воведат забрана за уредите кои се користат за казнување на кучињата, да се воведат нови услови за успивање на болните или повредените животни, како и да се воведат казни за организаторите на борбите со кучиња.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: