//
Следи нѐ
To Top

Кутија цигари на Фидел Кастро продадена за речиси 27.000 долари

Кутија цигари од личната колекција на некогашниот кубански лидер Фидел Кастро, е продадена на аукција во Бостон за 26.900 долари.

Заедно со дрвената кутија на која стои и потписот на Кастро со син фломастер, продадена е и негова фотографија која тој ја потпишал за филантропот Ева Халер во 2002 година.

реклама

Кутијата содржи 24 цигари со жиг, а на дното на кутијата има ознака на производителот Тринидад Фундадорес. Овие цигари се произведувале специјално за Кастро, почнувајќи од 1980 година.

Се до 1998 година, овие кутии од овие цигари можеле да излезат од Куба само како подарок за некој странски државник.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 12, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 12, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 12, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: