//
Следи нѐ
To Top

ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ: Загадениот воздух, двојазичноста и политичката ситуација меѓу актуелните маски (ФОТО)

Вевчанскиот театар на отворено уште еднаш ја отслика Македонија, а двојазичноста беше една од највпечатливите маски на годинешниот карневал кој ги исмеа актуелните политички случувања во државата.

За карневалот со 14 вековна традиција хроничарите велат дека на маските се работи во текот на целата година:

реклама

– „Карневалот започнува на 15-ти јануари а завршува на 14-ти јануари. Што значи дека уште од следниот ден, утредента на 15-ти јануари се мисли маската за следната година и тоа трае, трае, вари и се крчка.“ – изјава Симун Лешоски.

Според традицијата, вечер василичарите ќе ги посетат сите домови на вевчанци, славејќи го големиот Свети Василиј. Карневалот завршува утре со василичарски ора и палење на маските.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: