//
Следи нѐ
To Top

Лажен аларм за ракетен напад врз Хаваите

Лажна тревога за балистички проектили што се приближуваат ги преплаши жителите на Хаваи, објавија светските новински агенции.

Тие добиле пораки на нивните телефони доставени од страна на локалната Служба за вонредни ситуации. На социјалните мрежи, исто така, излезе со пораките во прашање. Тие пишуваат дека заканата е реална, а не прашање на доктрина.

реклама

Се покажа дека сепак нема ракета.

Пораките беа испорачани рано наутро (по локално време) во саботата. Тие исто така беа објавени на локалните телевизии.

Властите формално признаа дека ова е грешка и не постојат докази за опасност за населението.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: