//
Следи нѐ
To Top

Традиции и верувања за празникот Василица

Василица е голем празник – именден и куќна слава на многу македонски семејства.

На Василица се крши пита со паричка, која се верува дека носи среќа и бериќет.

реклама

Секогаш парчето пита кое било наменето за вас треба да го изедете, а ако ви се падне паричката, никако не треба да се фрли или заборави, туку да се стави до икона и да се чува до наредната година.

Иако многумина ја чуваат во паричник или некој предмет, таа треба да стои до икона.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: