//
Следи нѐ
To Top

Традиции и верувања за празникот Василица

Василица е голем празник – именден и куќна слава на многу македонски семејства.

На Василица се крши пита со паричка, која се верува дека носи среќа и бериќет.

реклама

Секогаш парчето пита кое било наменето за вас треба да го изедете, а ако ви се падне паричката, никако не треба да се фрли или заборави, туку да се стави до икона и да се чува до наредната година.

Иако многумина ја чуваат во паричник или некој предмет, таа треба да стои до икона.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 14, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 14, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 14, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: