//
Следи нѐ
To Top

ЕХФ ги казни македонските ракометари поради чорапите и долната облека

РФМ ќе треба да плати глоба во износ од 2000 евра на сметката на ЕХФ поради несоодветна опрема на досега одиграните натпревари на европското првенство во Загреб.

Образложение за ваквата одлука е тоа што дел од македонските ракометари носеле различни чорапи на мечот со Словенија, за што РФМ ќе плати 1.000 евра, а истата сума ќе биде платена и за тесните гаќички што ги носеле дел од ракометарите под шорцевите бидејќи не биле во иста боја.

реклама

Ова не е првпат македонската репрезентација да биде казнета поради различна опрема. Истото и се случи и на Европското првенство пред две години.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Ракомет

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: