//
Следи нѐ
To Top

На Антарктикот пронајдени фосили од дрва стари 280 милиони години

Научници од Универзитетот „Висконсин-Медисон“ на Антарктикот открија фосили на дрва стари 280 милиони години, што можеби се доказ за најстарата позната поларна шума, објави „Индепендент”.

Професорите Ерик Голбрансон и Џон Исбел ги откриле праисториските примероци на Трансантарктичките Планини, каде што некогаш имало зимзелена широколисна шума. Пронајдени се делови од 13 дрвја чија старост се проценува на 260 до 280 милиони години, што значи дека во областа имало вегетација и пред појавата на диносаурусите.

реклама

Откритието покажува дека дрвата вирееле на географска ширина каде што научниците сметаа дека не може да има растителен свет.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 17, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 17, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 17, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: