Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

На Антарктикот пронајдени фосили од дрва стари 280 милиони години

Занимливости

На Антарктикот пронајдени фосили од дрва стари 280 милиони години

Научници од Универзитетот „Висконсин-Медисон“ на Антарктикот открија фосили на дрва стари 280 милиони години, што можеби се доказ за најстарата позната поларна шума, објави „Индепендент”.

Професорите Ерик Голбрансон и Џон Исбел ги откриле праисториските примероци на Трансантарктичките Планини, каде што некогаш имало зимзелена широколисна шума. Пронајдени се делови од 13 дрвја чија старост се проценува на 260 до 280 милиони години, што значи дека во областа имало вегетација и пред појавата на диносаурусите.

Откритието покажува дека дрвата вирееле на географска ширина каде што научниците сметаа дека не може да има растителен свет.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.