//
Следи нѐ
To Top

ИСТРАЖУВАЊЕ: Односот на таткото кон децата влијае на нивниот социјален живот

Родителите имаат клучна улога во одгледувањето на децата, но и формирањето на нивната личност и односите со другите луѓе.

Сепак, ново истражување на Државниот универзитет на Пенсилванија, покажува дека татковците имаат поголемо влијание во одредени делови од нашиот живот, на пример – друштвеноста или толеранцијата кон луѓето, пишува списанието „Џурнал оф Јут Адолесенс”.

реклама

Испитувањето открива дека оние деца кои се отфрлени од татковците имаат поголема социјална анксиозност од оние кои не биле отфрлени.

– Откривме дека запоставувањето од страна на таткото, но не и од мајката, може да предизвика друштвена анксиозност. Татковците обично не се вклучени во семејните испитувања, така што е прилично важно да знаеме повеќе за тоа како тие влијаат на пријателствата во адолесценцијата и самотијата, смета Хио Ња Мак, кој е одговорен во истражувачкиот тим.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 20, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 20, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 20, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: