Следи нѐ
To Top

Грците масовно излегоа на протестот во Солун за Македонија

Со грчки знамиња и знамиња со сонцето од Вергина, со слогани дека Македонија е грчка и со плакати со пораки „Македонија била е и ќе биде грчка“,  „Тргнете ги рацете од Македонија“, „Името е нашата душа“ илјадници Грци се собраа во центарот на Солун на протестот за „одбрана на името“.

Собирот, јавува МИА, започна кусо пред 14 часот по локално време и во тек се обраќања на претставници на здруженијата што се организатори.

реклама

Пораката дека Македонија е грчка е во фокусот на сите оние што им се обратија на присутните. Дел од организаторите рекоа дека оној што ќе го даде името Македонија, ќе биде национален предавник.

Протестот го поддржаа и митрополити од Северна Грција, а свое обраќање имаше и солунскиот митрополит Антимос.

Речиси во исто време со собирот, левичарски и анархистички организации одржуваат контра протест, но одѕивот е многу мал. Пораките што тие ги упатуваат преку нивните плакати се дека тие се „против секаков национализам, наша татковина е целата земја“ и „Ни капка крв за имиња и меѓу државни конфликти“.

Претходно, според локалните медиуми, се случи мал инцидент, кога анархисти, со шишиња и камења нападнале група демонстранти кои со грчки знамиња се упатувале кон протестот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

 • Идната недела снег и температури длабоко под нулата

  Времето утре ќе биде облачно, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег, особено во западните и...

  Информативна Редакцијајануари 21, 2018
 • Десет сообракајќи во Скопје, еден загинат

  Едно лице загина, едно се здобило со тешки телесни повреди, а осум се полесно повредени во десет сообракајќни несреќи што се...

  Информативна Редакцијајануари 21, 2018
 • Облачно и суво со умерен ветер

  Времето денеска ќе биде претежно облачно и суво, со умерен југоисточен ветер. Во крајните јужни и северни планински делови, особено попладне, ќе...

  Информативна Редакцијајануари 21, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.