Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ: Следниот продолжен викенд е дури во април

Вести

НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ: Следниот продолжен викенд е дури во април

Голем дел од граѓаните го искористија продолжениот викенд за да отпатуваат и да одморат, а следниот ваков одмор ќе биде дури во април.

Велигден ќе биде на 8-ми април, а неработен ќе биде понеделникот на 9-ти април. Заедно со неработниот Велики петок на 6-ти април, ќе се отвори можност за подолг одмор, односно од петок до понеделник.

Продолжен викенд ќе има и во мај, кога 24-ти мај четврток нема да се работи за празникот на светителите Кирил и Методиj, а во петок на 25-ти мај, нема да се работи за Духовден, што е уште еден продолжен викенд и тоа од четири дена.

Ова се неработните денови и празници за сите граѓани до крајот на годината:

9 април (понеделник) – Велигден, вториот ден на Велигден
1 Мај (понеделник) – Ден на трудот
24 мај (четврток) – Свети Кирил и Методиј
15 јуни (петок) – Фитр Бајрам
2 Август (среда) – Денот на Републиката
8 септември (сабота) – Денот на независноста
11 октомври (четврток) – Ден на народното востание
23 октомври (вторник) – Денот на македонската револуционерна борба
8 Декември (сабота) – Ден на Свети Климент Охридски

Девет празници се верски кои ги слават само одредени заедници, пет се православни, три католички и еден е муслимански.

Неработни денови за граѓаните од православна вероисповед

6 април (петок) – Велики петок пред Велигден
25 мај (петок) – Духовден
28 август (понеделник) – Успение на Пресвета Богородица

За граѓаните од католичка вероисповед

2 април (понеделник) – Велигден, вториот ден на Велигден
1 ноември (среда), Празникот на сите светци
25 декември (понеделник), првиот ден од Божик

За граѓаните од муслиманска вероисповед

21 август (вторник) – Курбан Бајрам

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.