Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Прв пораз за Македонија на ракометното ЕП

Ракомет

Прв пораз за Македонија на ракометното ЕП

Македонската ракометна репрезентација го доживеа првиот пораз на Европското првенство, откако на првиот натпревар од главната фаза загубивме од Шпанија со убедливи 20-31.

Она што е можеби уште полошо од поразот е повредата на Кире Лазаров, кој ги одигра само првите десетина минути, а потоа седна на клупата со лед на коленото и не влезе повеќе во игра.

Македонија само во првото полувреме имаше 15 технички грешки, а кога веќе беше јасно дека не можеме да им парираме на Шпанците, селекторот Раул Гонзалес им даде минутажа на помладите, додека искусните останаа на клупата, а Филип Миркуловски не одигра ниту минута.

Никола Митревски блескаше на голот на Македонија и покрај тоа што бранеше само во второто полувреме успеа да собере дури 14 одбрани. Стојанче Стоилов и Дејан Манасков со по четири голови беа најефикасни во нашиот табор.

И покрај поразот, Македонија и натаму има шанси да се пласира во следната рунда, но за тоа ќе мораме да ја победи Чешка во следното коло, а потоа и селекцијата на Данска.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Ракомет

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.