//
Следи нѐ
To Top

Ирски научници ќе садат краставици на Марс

Ирскиот Технолошки универзитет во Лимерик создаде посебни зеленчукови семиња кои, како што велат оттаму, „ќе можат да растат на планетата Марс“, објави „Лајф“. Со тоа, садењето краставици и компири на Црвената Планета е се поблиску до реалноста, сметаат научниците.

Набргу, генетски модифицираните растенија израснати од овие семиња ќе бидат пренесени на Антарктикот, за да се види како екстремно ниските температури влијаат врз нив. Потоа, „марсовските” домати, краставици, зелка, спанаќ и јагоди, ќе бидат подложни на секакви „стрес тестови“, за да се откријат сите можни недостатоци на ова генетски модифицирано семе.

реклама

Едно од најважните својства на растенијата е тоа што им е потребно многу малку вода, потоа, составот на почвата практично нема речиси никакво значење, ниту пак ниските температури.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Sci-fi

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: