//
Следи нѐ
To Top

Овошните киселини ги бришат брчките

Киселините од овошјето, пред се од јаболките и цитрусите, како и од киселото млеко и виното, ги отстрануваат мртвите клетки од кожата, ја задржуваат влагата и ја враќаат свежината.

Иако постојат многу хранливи креми и маски, брчките целосно не можат да се избришат. Но затоа, можат да се ублажат со третман со овошни киселини.

реклама

Овој нежен хемиски пилинг за лице ја подобрува структурата и еластичноста на кожата, па така го забавува и создавањето брчки.

Зимата е идеален период за овој третман, бидејќи овошните киселини се фотосензибилни, па кожата може да стане почувствителна на сончева светлина.

Овошните киселини се одлични во борбата против пигментацијата, флеките, акните и лузните од акни, бидејќи ја ослободуваат кожата од бактерии и вишок масти, каде брзо се таложат.

Сепак, кремите кои содржат овошни киселини не смеат да се нанесуваат околу очите и рабовите на усните.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 24, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 24, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 24, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: