//
Следи нѐ
To Top

Реконструирано лицето на Гркинка која живеела пред 9.000 години

Грчки научници го реконструираа лицето на девојка која живеела во денешна Тесалија пред 9.000 години, со што може да видиме како изгледале луѓето во Мезолитот.

Тинејџерката е наречена Авги (во превод од грчки: „зора”), оти се претпоставува дека живеела во зародишот на цивилизацијата. Заби и коски на девојката биле најдени во 1993 година, во пештерата Теопетра во Тесалија. Се смета дека Авги имала меѓу 15 и 18 години.

реклама

Професор ортодонт Манолис Папагрикоракис изработил силиконска реконструкција на лицето, а со помош и на глинен калап на главата.

Девојчето има испакната челуст, веројатно поради тоа што луѓето тогаш практикувале да џвакаат животинска кожа, како и – „гневен израз на лицето“.

Прашан зошто Авги изгледа бесна, професорот се пошегува: „Невозможно е таа да не е бесна во таа епоха”.

– Авги била анемична и веројатно страдала од скорбут (недостаток на витамин Це). Има и показатели за проблеми во бедрата и други делови од телото, што веројатно и создавало тешкотии во движењето и придонеле за нејзината смрт, смета професорот.

Според информации од грчкото Министерство за култура, пештерата Теопетра била населена уште пред 100.000 години. Тука се пронајдени орудија од добата на Палеолитот, Мезолитот и Неолитот, како и садови од Неолитот.

Лицето на Авги е изложено во музејот во атинскиот Акропол.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 24, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 24, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 24, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: