//
Следи нѐ
To Top

Крводарителска акција по повод роденденот на Тоше Проески

Во знак на одбележување на роденденот на Тоше Проески денеска во холот на Дом на АРМ во Скопје во периодот од 09:00-17:00 часот ќе биде организирана голема крводарителска акција.

– Ликот и хуманото дело на Тоше Проески се позитивен пример и поттик за многу млади личности кои токму на овој датум даруваа крв, но и мотивација за повеќекратните дарители да продолжат со хуманиот чин. Традицијата за одржување на крводарителски акции во спомен на Тоше Проески започна во 2010 година и од тогаш, традиционално, тие се реализираат во негова чест.

реклама

До сега, на овие 14 акции, својата хуманост преку чинот на дарување крв ја покажале околу 4.000 крводарители, соопштија организаторите.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: