Следи нѐ
To Top

Шпанија прв финалист на Европското првенство во ракомет

Ракометарите на Шпанија се првите финалисти на Европското првенство, што се одржува во Хрватска, откако во првото полуфинале со 27:23 (15:9) ја совлада Фрнација.

Ова за Шпанија ќе биде петто финале на европските првенства, на кои се уште немаат златен медал. Шпанските ракометари со пласманот во финалето во најмала рака го повторија резултатот од претходното првенство.

реклама

Во првите 20-тина минути дуелот беше изедначен, а потоа „црвената фурија“ направи серија од 7-1. Во тие моменти голманот на Шпанија и на Вардар, Арпад Штербик одбрани два удари од седум метри. Тој бранеше само пенали и имаше три одбрани.

Шпанија во 45. минута имаше и највисоки +9 (23:14), но потоа Франција направи серија серија од 6-0. Низата на противникот ја прекина уште еден играч на Вардар, Жоан Кањелас, кој постигна гол и неговата селекција го врати ритамот за конечна победа.

Најефикасни кај Шпанија беа Феран Соле со 7 и Раул Ентрериос со 6 голови, додека кај Франција Седрик Сораиндо постигна 6.

Во второто полуфинале од 20:30 часот ќе играат Данска и Шведска.

Во дуелот за 5. место попладнево Хрватска ја победи Чешка со 28:27.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Ракомет

 • Вардарци пристигнаа во Келн
  Вардарци пристигнаа во Келн

  Ракометарите на Вардар денеска пристигнаа во Келн каде викендов ќе ги играат натпреварите на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите. реклама

  Информативна Редакцијајануари 27, 2018
 • Вардар остана без трофеј, Ѓер ја одбрани титулата
  Вардар остана без трофеј, Ѓер ја одбрани титулата

  Ракометарките на Вардар беа поразени со минимални 27:26 од актуелниот европски првак Ѓер во финалето на Ф4 турнирот од Лигата на...

  Информативна Редакцијајануари 27, 2018
 • Вардар против Монпелје во полуфиналето на ЛШ
  Вардар против Монпелје во полуфиналето на ЛШ

  Екипата на европскиот ракометен шампион Вардар ќе игра против Монпелје во полуфиналето на овогодинешното издание на Лигата на шампионите, кое ќе...

  Информативна Редакцијајануари 27, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.