//
Следи нѐ
To Top

Природен напиток кој го отстранува лошиот здив

Покрај редовното миење на забите, плакнењето на усната шуплина е клучна за одржување на хигиената на устата. 

Иако течностите за плакнење на устата се достапни речиси во сите продавници, се трудиме да ги избегнеме нивните агресивни состојки, поради што се препорачува сами да направиме природен и евтин напиток кој ќе го отстрани лошиот здив.

реклама

Зелените листови на магдоносот имат силна и свежа арома, а нивната интензивна зелена боја, која укажува на изобилство од хлорофил, е најдобар природен борец против здивот, бидејќи има антибактериски својства.

Иако џвакањето листови од магдонос се препорачува веднаш по јадењето, доколку намирниците содржат причинители на лош здив, чајот од магдонос е практичен и ефикасен метод за борба против лошите бактерии во усната празнина.

За подготовка на чајот потребно е половина рака магдонос и половина литар вода, кои се оставаат да зовријат околу пет минути. Потоа напитокот се процедува, изладува и се конзумира по секој оброк.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 29, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 29, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 29, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: