//
Следи нѐ
To Top

И вечерва екстремно загадување на воздухот во Скопје

Скопјани и вечерва се гушат во канцерогените ПМ 10 честички.

Мерните станици на Министерството за животна средина покажуваат високо на загаденост пред се со ПМ1о честички, чие присуство е речиси 10 пати над нормалното.

реклама

Во Скопје, најкритично е во Ректорат, Карпош и Гази Баба каде нивото на честици надминува над 600 микрограми на метар кубен, како и во Битола, што укажува на многу високо ниво на загаденост.

Инаку, од денес стапија на сила итните мерки што Градот и Владата ги преземаат за намалување на загаденоста, а меѓу нив е и бесплатниот јавен превоз.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: