//
Следи нѐ
To Top

Македонија со тројца спортисти на ЗОИ во Пјонгчанг

Македонија ќе биде претставувана од тројца спортисти на претстојните Зимски Олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг, Јужна Кореја. 

Македонскиот Олимписки Комитет (МОК) денеска информира дека боите на Македонија на зимската олимпијада ќе ги бранат: Антонио Ристевски – Алпско скијање / дисциплини: слалом и велеслалом (освоена А норма), Ставре Јада – Крос кантри / дисциплини: спринт и 15 км. (освоена А норма) и Викторија Тодоровска – крос кантри / дисциплина 10 км/.

реклама

Македонската олимписка делегација за Пјонгчанг заминува на 7 февруари, а два дена претходно ќе биде направена и свечената презентација на спортистите, информираат од МОК.

Спортистите ќе бидат сместени во две олимписки села и тоа Пјонгчанг каде што ќе бидат сместени македонските спортисти и Гангнеунг.

На Олимписки игри треба да настапат спортисти од 92 држави односно Национални олимписки комитети и тоа во 7 спортови, 15 спортски дисциплини и во 102 спортска натпреварувања.

23-те Зимски Олимписки игри ќе започнат на 9-ти февруари и ќе траат две седмици, односно до 25 февруари, за кога е закажано и свеченото затворање.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Останато

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: