//
Следи нѐ
To Top

10 здравствени придобивки од сокот од цеден портокал

Сокот од цеден портокал е познат како неверојатно уживање кое пружа многу свежина и витамини. Ретко кој не го обожава, а одлично е што е достапен и популарен и во сите кафулиња и ресторани, па не би имале никаков проблем да стигнете до чаша здравје.

Портокалите припаѓаат во групата на најосвежителни овошја со одлична моќ на позитивно влијание врз организмот. Било да изберете да ги јадете во облик на овошје, или можеби ќе изберете да си направите природен сок од портокал, во секој случај ќе ги уживате нивните многубројни придобивки.

реклама

Свежиот сок од портокал е фантастичен избор на корисни материи како што се витамини, минерали, флавоноиди и фитонутриенти чија улога во организмот е многу значајна. Содржи висока количина на витамин Ц, кој е есенцијален за заштита на телесните клетки и нивно ослободување од слободните радикали.

Присуството на магнезиум, калиум, железо, хлор, цинк, фолна киселина, натриум, фосфор и пектин, ги прави портокалите, а со тоа и нивниот природен свеж сок, уште повредни.

Она што посебно ги интересира дамите е калориската вредност на сокот од портокал, кој е многу корисен за организмот, но неговите калории се многу блиску до нула.

Во продолжение прочитајте кои 10 придобивки од цеден портокал ги издвоиме како најважни за организмот:

 1. Го одржува крвниот притисок во нормални граници.
 2. Го промовира здравјето на имуниот систем.
 3. Поседува својства за побрзо залечување на рани.
 4. Превенира и заштитува од канцер.
 5. Помага при третирање и превенција од чиреви.
 6. Спречува формирање на камчиња во бубрезите.
 7. Одличен помагач на процесот на слабеење.
 8. Го намалува ризикот од срцев удар.
 9. Помага во подобрување на состојбата при анемија.
 10. Ја прави кожата да изгледа убаво, свежо и младо.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 30, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 30, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 30, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: