//
Следи нѐ
To Top

Од почетокот на годината граѓаните дишеле 28 дена загаден воздух

Вечерва е повторно загаден воздухот во главниот град. На повеќе мерни станици, меѓу кои Лисиче, Ректорат и Гази Баба загадувањето го премина прагот од 200 микрограми на метар кубен од ПМ 10 честички.

Скопјани и покрај мерките против аерозагадувањето и денеска ги дишат канцерогените честички.

реклама

Инаку, според податоците на министерството за животна средина, во новата 2018 година, од 31 ден, граѓаните дишеле загаден воздух дури 28 дена.

Вонредните мерки како бесплатен автобуски превоз, интензивно метење и миење на градските улици, забрана за влез на камиони чија крајна цел не е Скопје – се активираат по трет пат оваа сезона

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: