//
Следи нѐ
To Top

Во Каиро е откриена масовна гробница стара 4.400 години

Египетски археолози соопштија денеска дека откриле масовна гробница стара 4.400 години во близина на пирамида во Каиро. 

Министерството за антиквитети на Египет, оценува дека гробницата веројатно и припаѓала на високата претставничка позната како Хетпет, за време на петтата династија на древниот Египет.

реклама

На ѕидовите на гробницата се нацртани слики, на кои е прикажана Хетпет како проучува различни сцени од лов и риболов.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 4, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 4, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 4, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: