//
Следи нѐ
To Top

„Летот на ангелот“ на отворањето на Венецијанскиот карневал (ВИДЕО)

Повеќе од 20.000 луѓе во шарени маски и костими вчера го проследија почетокот на Венецијанскиот карневал, кој традиционално беше отворен со „Летот на ангелот“.

Туристите и жителите на Венеција гледаа како 19-годишната студентка Елиса Константини прикачена за сајла од 80 метри виси од црковната кула висока 99 метри. Таа притоа фрлаше конфети врз насобраните луѓе.

реклама

Венецијанскиот карневал официјално почна вчера, а завршува на 13 февруари.

Карневалoт првпат се организирал во чест на воената победа во 1162 година. Во 17. и 18. век станува меѓународно познат, но во 1797 година, како и носењето маски, е забранет од страна на австрискиот цар. Традицијата е обновена во 1979 година.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 5, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 5, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 5, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: