fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Летот на ангелот“ на отворањето на Венецијанскиот карневал (ВИДЕО)

Занимливости

„Летот на ангелот“ на отворањето на Венецијанскиот карневал (ВИДЕО)

Повеќе од 20.000 луѓе во шарени маски и костими вчера го проследија почетокот на Венецијанскиот карневал, кој традиционално беше отворен со „Летот на ангелот“.

Туристите и жителите на Венеција гледаа како 19-годишната студентка Елиса Константини прикачена за сајла од 80 метри виси од црковната кула висока 99 метри. Таа притоа фрлаше конфети врз насобраните луѓе.

Венецијанскиот карневал официјално почна вчера, а завршува на 13 февруари.

Карневалoт првпат се организирал во чест на воената победа во 1162 година. Во 17. и 18. век станува меѓународно познат, но во 1797 година, како и носењето маски, е забранет од страна на австрискиот цар. Традицијата е обновена во 1979 година.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.