//
Следи нѐ
To Top

Тајланд забранува пушење на плажа

Тајландските власти одлучија да се борат против пушењето, поради зачестените извештаи за големите купишта смет и отпушоци од цигари на попознатите плажи на тој познат тропски брег.

Забраната за пушење и за фрлање ѓубре е воведена за 24 плажи во земјата, соопштуваат властите. Меѓу нив се и најпознатите туристички дестинации, како што се јужниот остров Кох Таоа, плажата Патонг во градот Пукет и Хуе Хин во југозападот на државата.

реклама

– Само на Патонг месечно наоѓаме 140.000 отпушоци коишто претставуваат 30 отсто од сметот на плажата, истакнува Јатупорн Буруспат, директор на тајландската Организација за морска и крајбрежна стратегија.

Секоја туристичка точка ќе добие одделна зона за пушачи, а за оние кои нема да се прилагодат на новата мерка, им се заканува парична казна од 3.190 долари и максимална затворска казна од една година.

Тајланд лани го посетиле 35 милиони туристи.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 6, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 6, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 6, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: