fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ЦЕЛА НЕДЕЛА БЕЗ ШЕЌЕР: Вклучете се во #NoSugarWeek предизвикот

Магазин

ЦЕЛА НЕДЕЛА БЕЗ ШЕЌЕР: Вклучете се во #NoSugarWeek предизвикот

Оваа година и Македонија се вклучува во еднонеделниот #NoSugarWeek предизвик кој има за цел да даде поддршка на болните од дијабетес.

Учесниците во предизвикот, кој ќе трае од 7 до 14 февруари, треба целосно да го исфрлат шеќерот и слатките работи од нивната дневна исхрана и секојдневно јавно да го објавуваат нивното дневно мени.

На светско ниво повеќе од 1 милион луѓе ќе ја објавуваат нивната дневна исхрана со хаштагот #NoSugar и #NoSugarWeek, а поддршка кон кампањата најавија и голем број холивудски ѕвезди, спортисти и јавни личности.

Инаку, шеќерот е скриен убиец, дебелее, го заслабнува имунолошкиот систем и ги прави крвните садови поподложни на пукање. Го оптеретува панкреасот и многукратно ја зголемува можноста да се заболи од дијабетес и е еден од главните фактори за создавање на кариес.

Го одзема калциумот од коските и го закиселува организмот што создава плодна почва за развој на инфекции. Ги храни габичните организми како Кандида Албиканс. Огромна е листата на пореметувања што настануваат од редовна употреба на сахароза во исхраната.

Секој што се стреми кон оптимално здравје, да изгледа убаво, да биде фит и во одлична физичка кондиција, ќе му направи огромна корист на сопствениот организам ако конзумира шеќер во што помала количина и што поретко со што ќе направи битен чекор кон стекнување совршено здравје, силен имунолошки систем и забавено стареење на организмот.

Совршен момент да ја започнете вашата долгопланирана диета!

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.