//
Следи нѐ
To Top

Во Хрватска за неисчистено возило од снег следува казна од околу 100 евра

Голем дел од Хрватска осамна денеска под снег што ќе паѓа и во текот на денот, а граѓаните се предупредени дека кој нема да го исчисти снегот од возилото ќе добие казна од 700 куни (околу 100 евра).

Освен што мора да имаат зимска опрема, возачите според Законот за безбедност на сообраќајот, се должни и да го исчистат својот автомобил од снегот.

реклама

На тие што нема да го направат тоа им се заканува казна од 700 куни ако управуваат возило на кое има снег и мраз.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 8, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 8, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 8, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: