fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ВИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ: Запишувањето на утрешните обврски ослободува од несоница

Ви препорачуваме

ВИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ: Запишувањето на утрешните обврски ослободува од несоница

Научници од Тексас, САД, тврдат дека ноќното запишување на утрешните обврски помага во борбата со несоница.

Ве мачи несоница? Е па, наместо „да броите овци“, истражувачите го препорачуваат овој нов трик.

Резултатите од испитувањето, посочуваат дека оние кои ги запишувале плановите, заспиваат девет минути порано од оние од другата група испитаници кои имале задача да запишуваат што постигнале во текот на денот.

Колку запишаните обврски се поконкретни, толку и сонот ќе биде поцврст, оти на тој начин „грижите се пренесуваат на хартијата“.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Ви препорачуваме

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.