//
Следи нѐ
To Top

ВИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ: Запишувањето на утрешните обврски ослободува од несоница

Научници од Тексас, САД, тврдат дека ноќното запишување на утрешните обврски помага во борбата со несоница.

Ве мачи несоница? Е па, наместо „да броите овци“, истражувачите го препорачуваат овој нов трик.

реклама

Резултатите од испитувањето, посочуваат дека оние кои ги запишувале плановите, заспиваат девет минути порано од оние од другата група испитаници кои имале задача да запишуваат што постигнале во текот на денот.

Колку запишаните обврски се поконкретни, толку и сонот ќе биде поцврст, оти на тој начин „грижите се пренесуваат на хартијата“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Ви препорачуваме

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: