//
Следи нѐ
To Top

Меѓународната карневалска поворка на 35. Риечки карневал тргнува в недела

Меѓународната карневалска поворка на 35. Риечки карневал ќе тргне од централниот дел на градот в недела 11 февруари на пладне. Во неа се очекува да учествуваат 104 групи под маски, 71 алегориски возила и над 10.000 маскирани индивидуалци, сопштуваат од Градската управа на Риека.

На карневалот, што годинава трае помалку од еден месец, од 17 јануари до 14 февруари, освен од Хрватска, има и групи од Италија, Словенија, Белгија, Црна Гора, Србија и Македонија.

реклама

Пред тргнувањето на поворката, гледачите на Корзо ќе ги забавуваат риечките мажоретки, а карневалската забава ќе продолжи на повеќе места во центарот на Риека.

Во пресрет на големата поворка, утре ќе се одржи Карневалски бал, на кој ќе се собираат пари за хрватскиот Спортски сојуз на лица со попреченост и за спортска опрема за спортисти со попреченост.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 9, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 9, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 9, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: