//
Следи нѐ
To Top

Астероид денеска ќе пролета покрај Земјата

Американски астрономи откриле астероид широк меѓу 15 и 40 метри, кој денеска ќе помине крај Земјата.

Според проценките на истражувачите од американската астрономска програма „Каталина Скај Сурвеј“, астероидот ќе ја „промаши“ нашата планета за 69.700 километри, односно помалку од една петтина од растојанието од Земјата до Месечината.

реклама

Оваа дистанца се смета за исклучително блиска за вселенски растојанија, но сепак астрономите ја сметаат за безбедна.

– Толку големи астероиди ретко се приближуваат до Земјата, можеби еднаш или два пати годишно, вели Пол Чодас од НАСА.

Во 2013 година, астероид со слична големина влезе во земјината атмосфера и спектакуларно се распадна на небото над рускиот град Чељабинск.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Sci-fi

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: