Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Сообраќајот отежнат, одрони и забрани за камиони на дел од патиштата

Вести

Сообраќајот отежнат, одрони и забрани за камиони на дел од патиштата

Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на планинскиот превој Ѓавато е укината изутрина во 08:45 часот, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).

Поради отстранување одрони во близина на село Истибање во прекин е сообраќајот на патот Кочани-Македонска Каменица.

Забрани за движење на тешки товарни возила има на планинскиот премин Стража, како и на патните правци Маврово-Дебар и село Шипковица- Попова Шапка.

Поради појава на магла видливоста на патот село Шипковица-Попова Шапка е намалена од 30 до 40 метри.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег врне на Попова Шапка, Маврово, Стража, Ресен, Крушево, Буково, Ѓавато, Плетвар, Пресека, Железнец, Kрива Паланка, Страцин,  Кула, Гостивар, Кичево, Македонски Брод, Павлешници, Дебар и Прилеп.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Во сила е законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.