//
Следи нѐ
To Top

Поранешен ученик уби 17 луѓе во своето училиште

Поранешен ученик во средното училиште од градот Паркленд во Флорида отвори оган во училиштето и уби 17 луѓе, соопшти окружниот шериф Скот Израел.

Тој информира дека е утврден идентитетот на напаѓачот и оти се работи за 19-годишниот Николас Круз. Тој мирно и се предал на полицијата, додаде Израел.

реклама

Кај него е пронајдена најмалку една пушка и повеќе муниција. Повеќето жртви, 12 се убиени во самото училиште, а некои пред објектот. Меѓу жртвите има и ученици и возрасни.

Напаѓачот бил исфрлен од училиштето поради дисциплински причини.

Шерифот Израeл на прес-конференција после нападот рече дека сцените на лице место се „страшни“ и оти нема зборови со кои би ги опишал

Паркленд се наоѓа на околу 72 километари северно од Мајами.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: